سالیدیفا

PoUW: الگوریتم اجماعی که میتونه آینده PoW رو متحول کنه

pouw

از وقتی مدل اثبات سهام (PoS) معرفی شد، شاهد روند ضعیف شدن مدل اجماع اثبات کار (PoW) هستیم. این روند با تغییر پروتکل اجماع اتریوم از PoW به PoS یا همون مرج، شتاب بسیار بیشتری گرفت. تو زمان نگارش این مطلب، بنا به آمار CoinMarketCap فقط 9 کوین از 100 کوین برتر از PoW استفاده میکنن.

بعضی ها دلایل محیط زیستی و ایجاد گرما برای زمین توسط ماینر را علت این موضوع میدونن. بعضی ها هم مخالف صرف انرژی (برق و آنچه که برای تولیدش مصرف می شه) هستن. اما حرف کلی همشون تقریبا به این اشاره میکنه که مدل PoW رو مدل پرهزینه و بیهوده ای میدونن که داره کاری رو اثبات میکنه که خیلی هم کار مفیدی حساب نمیشه.

حالا میشه یه سوال جالب پرسید. چی میشه اگه کاری که تو مدل PoW داره انجام می شه کار بیهوده ای نباشه؟

اینجا مدل Proof of Useful Work مطرح شه. مدلی که همچنان محاسبات توسط ماینر ها و کارت گرافیک ها انجام میشه، اما این محاسبات نه تنها بیهوده نیستن، بلکه قراره مشکلاتی را تو جهان حل کنن. این کار میتونه پردازش دیتایی باشه که تو بلاکچین لازم میشه، میتونه فراتر هم بره و به حل مسائل ریاضی و فیزیک بپردازه.

در حال حاضر چند تا نمونه بلاکچین برای نمایش این مدل تو github قرار گرفته، اما هنوز هیچ بلاکچین مطرحی که از این مدل استفاده کنه نداریم. البته انجام این کار اصلا کار ساده ای نیست اما پتانسیل بالایی برای موفقیت داره.